Komentář

800 tisíc na TJ Osvětimany. Velká domů kanceláře Mynáře

30.5.2018 11:35

S dalším zajímavým zjištěním, jak probíhalo rozdělování peněz z loterií na rozvoj mládežnického sportu, přišel Český rozhlas. Nejvíce peněz si přihrávali do svých krajů pánové v čele asociace a své si proloboval i hradní kancléř.

V roce 2016 bylo v Osvětimanech ve Zlínském kraji jistě veselo. Tedy přinejmenším u mužské části obyvatelstva, která miluje tamní fotbal. Obec s necelou tisícovkou obyvatel dostala od fotbalové asociace 800 000 korun na rozvoj TJ Osvětimany.

Potud by vše bylo skvělé a rád bych to hned označil za skvělý případ podpory výkonnostního fotbalu. Tedy pokud by to nebyl naprostý extrém. A pokud by z toho nelezla jako sláma z bot určitá “levá.”

Fotbaloví bafuňáři totiž obvykle posílali klubům této výkonnostní kategorie a významu (TJ Osvětimany hrají I.A třídu) buď velké nic, nebo jen několik desítek tisíc. Proč zrovna malý mančaft ze Zlínska získal tolik peněz? A je jen náhoda, že v čele klubu stojí hradní kancelář Vratislav Mynář?

Jen se chodím poveselit …

FA ČR to raději nijak nekomentuje a kancléř Mynář se reportérům rozhlasu rovnou hlasitě vysmál (jak jinak lze interpretovat odpověď: „Já nevím. To se musíte zeptat toho, kdo to rozděloval. Já se sem chodím poveselit za panem jednatelem a starostou,“ odpověděl jeden z nejvyšších státních úředníků pro web Českého rozhlasu).

Osobně v tom mám jasno. Je to jen další ukázka nadřazenosti a pokrytectví celé té hradní party, která s lidovým maskotem v čele vesele panuje nejen na Pražském hradě, ale všude, kde z toho může něco kápnout. Ostatně, o zahraničních investicích už jsem tu psal minule.

Jistě, je bohužel běžné, že v rozdělování dotací se vždy zvýhodňovaly kraje, obce i sportoviště, která měla blízko k nějakému tomu poslanci či bafuňáři, či k nějaké jiné „špičce“, takto obrovské zvýhodnění jednoho klubu a arogantní odpověď kancléře je jen dalším políčkem do důvěryhodnosti celé práce s penězi nás všech, které mají jít na rozvoj sportu.

Další zjištění ohledně tehdejšího rozdělování dotací je už jen nepřekvapujícím koloritem chování bývalých hlavní postav FA ČR.

Největší částky oproti ostatním svazům putovaly podle rozhlasu do Plzeňského kraje, jemuž po stránce fotbalové šéfuje Roman Berbr, a do Libereckého kraje, který vede pro změnu „Velkej čáp“ Pelta. Přes milion dostal také pražský svaz v čele se sparťanským „vejborem“ Dušanem Svobodou. Všichni tři muži jsou přitom ve výkonném výboru, který o rozdělení peněz rozhodoval. To asi taky náhoda nebude, že…

Fotbalová asociace už od roku 2017 o penězích z loterií naštěstí nerozhoduje – všechny příjmy jsou přerozdělovány ministerstvem školství. I když, i tady vyvstává zásadní otázka – jestli ono to není za stávající situace ohledně naší (ne)vlády tak trochu jedno.

Představte si, že by jednotlivé státy soutěžily v tom, jak odolné dříví na nich mohou představitelé jejich států štípat. Obávám se, že bychom byli, trochu paradoxně, jen druzí – na to, abychom tuhle eventuální bizarní soutěž vyhráli, si toho totiž od Peltů, Berbrů, Zemanů či Babišů necháme líbit jednoduše přespříliš. A oni to vědí a dobře se baví.