Komentář

Ekonomika jede na plno. Firmy by měly rozdávat a stát přestat uplácet.

14.6.2018 10:47
Letíme v nádherných ekonomických podmínkách a na tvrdé přistání to zatím nevypadá. Jak ten čas využijeme? Mám pár tipů pro firmy, zaměstnance i stát.

Slyšíme to ze všech stran – skvěle se nám daří, nezaměstnanost je na 3 procentech, reálně téměř na nule, mnoho velkých firem oznamuje zvedání platů (naposledy v úterý Tesco plus 17–24 procent, Lidl nedávno plus 20 procent).

Teď, když se velkým firmám daří, stálo by ale za to sledovat i další pracovní benefity a to, čím reálně firmy lákají nové zaměstnance. A jak zlepšují podmínky těm stávajícím. Ne pouze tleskat zprávám o růstu platů.

Například – začaly konečně ve velkém nabízet částečné a zajímavé úvazky pro matky s dětmi, pro starší spoluobčany? Pro mladé lidi během studia nebo třeba tzv. trainee programy pro čerstvé absolventy středních či vysokých škol? Co člověk dále získá kromě zvýšení mzdy? Jazykové kurzy zdarma, manažerské tréninky na různých úrovních? Částečný home-office, když to práce umožňuje? Nebo zajímavé „firemní“ služby pro svou rodinu? (místo ve firemní školce například)

Právě ekonomické dobré časy jsou testem firem, jak moc jsou ochotny se změnit v přístupu k zaměstnancům – a ukázat, že umějí víc, než jen tupě (i když díky za to) přidat 10-20 procent k platu.

A co samotní zaměstnanci?

Ekonomové upozorňují, že fluktuace lidí na pracovním trhu se výrazně zvýšila, čas ekonomické prosperity je prostě šancí na získání vyššího platu, když ne u stávajícího zaměstnavatele, tak jinde.

Často je to zároveň spouštěč pro finální sebrání odvahy odchodu ze stávajícího zaměstnání, kde nejsem úplně spokojený, čistě jen proto, že TEĎ je jistota, že jinde najdu práci přinejmenším o něco lépe placenou.

Možná by ale také stálo za to zamyslet se nad tím, jak lze pohnout svou situací uvnitř firmy, kde mi nic jiného, než ta vyšší mzda, neschází – není škoda opustit jinak fajn práci kvůli několika tisícům korunám měsíčně navíc? Je šance, jak si říci o zvýšení mzdy a zajistit si vyšší příjem – ovšem na současném místě? Ze zkušenosti mnoha známých vím, že je leckdy lehčí odejít jinam a na pohovoru si říci o více peněz, než si o zvýšení říci u současného zaměstnavatele …

A stát?

Denně čtu o tom, kdo dostane přidáno – naposledy včera to premiér Andrej Babiš slíbil zdravotním sestřičkám. Skvělé, málokteré povolání je tak obdivu a respektu hodné. A zároveň špatně placené.

Chtějme však po státu v dobrých časech něco „většího“, napadá mě hlavně plán a realizaci reforem – ne pouze ad hoc zvyšování platů různým státním zaměstnancům. Zatím jen mrháme dobrými roky!

Slibování růstu mezd, kamkoli vkročí, mi z úst současného premiéra a vlády přijde především jako uplácení lidí, protože kapitán – abych skončil příměrem, jakým jsem začal – začíná pomalu ale jistě ztrácet důvěru cestujících…

P.S. To plošné přidávání o desítky procent funguje i v Agrofertu? No nic, jen jsem si vzpomněl na to okřídlené „řídit stát jako firmu…“