Galerie

Mé fotbalové jaro, vol. III

17.8.2018 8:31

Poslední fotbalová zastávka byla znovu v Manchesteru, kde jsem chtěl pro porovnání zkouknout městského rivala Manchester City. Šlo o poslední domácí zápas loňského vítěze Premiér League, kdy se navíc s dresem Citizens loučila místní legenda z Pobřeží slonoviny Yaya Touré.

City mají moderní stadion, přezdívaný Eastlands, který se převlékl do světle modré v roce 2003 poté, co byl přestavěn a rozšířen z atletického na fotbalový. Sice neměl takové kouzlo jako “Theater of dreams” na Old Trafford, ale rozhodně taky stál za to. United je prostě srdcovka!!! Kromě samotnýho zápasu (ano, je to jiný sport, ale o tom jsem už psal) mě udivil začátek, kdy hosté z Brightonu udělali borcům ze City uličku a uznale tleskali při jejich příchodu na hřiště. Uznání pro šampióny loňského ročníku Premier League, jak se patří. No…máme se stále co učit.

Druhý den jsem se jel podívat do muzea fotbalu, které mi nostalgicky připomnělo, že jsem vždy na fotbal jen necivěl, ale taky se proháněl po zeleném pažitu!!!

Manchester není ale jen fotbal, ale taky bohatá historie. Manchester byl za 2. světové války často bombardován nacisty kvůli produkci letadel pro Royal Air Force, z nichž nejznámější byl bombardér Avro Lancaster, který dokázal při náletech prolomit i vodní přehrady.

Co mne ale hodně zajímalo byl pomník Alana Turinga. Jednoho z nejvýznamnějších vědců minulého století. Díky němu měli spojenci přístup k zašifrované komunikaci nepřátel. Mimo jiné o tom byl natočen výborný film „Kód Enigmy“ v hlavní roli se skvělým Benedictem Cumberbatchem. Připomnělo mi to, že opravdu záleží na každém jednom člověku, kterým směrem se bude svět dále ubírat.

Doslova sladkou tečkou byl relax v místní cukrárně Valerie, ale o tom jsem už přeci psal tady: https://www.lukasotys.cz/patisserie-valerie/