Galerie

Legendární Andy Warhol.

29.8.2018 9:31

Andy Warhol je jednoznačně ikonou moderního umění! Kdo by neznal tohohle podivínského umělce, který vládl newyorkským undergroundovým večírkům v 60. a 70. letech a proslavil se malováním Cambellových plechovek či Marylin Monroe? Já mám jeho tvorbu fakt rád. Andy je pro mě prostě třída! Proč?

Revoluční

Warhol přišel s totálně novým pojetím umění. Zminimalizoval a zjednodušil ho, vytvářel jej masově, podobně jako se tvoří například reklama. To bylo naprosto převratné, kontroverzní, ale také ambiciózní. Dodnes mě hodně inspiruje. Nebát se dělat věci jinak, protože to je jediný způsob, jak se posouvat neustále kupředu a přinést sobě i ostatním něco inovativního a neotřelého.

Odvážný a osobitý

Nejen ve své kariéře, ale v celém svém životě! Byl to člověk, který neváhal šokovat a byl odhodlán nastavit světu svoji pravou tvář, ač byla sebepodivnější. Ostatně taky byla, stačí si vzpomenout na černé brýle a bizarní paruku… Nicméně chce to odvahu, stát si za svým a být věrný sám sobě.

Společenský

Warhol se rád obklopoval lidmi a snad by se dalo říct, že měl vždy dar vyčmuchat talenty a zajímavé osobnosti, ať už to byla modelka Nico, múza Edie Sedgwick či celá plejáda Velvet Underground. Jak rostla jeho mediální hvězda a vliv, rozšiřovala se i jeho síť kontaktů, která se stala doslova zlatým dolem pro všechny, kteří chtěli něco znamenat. V mezilidských vztazích zkrátka vždy byla velká síla!

Všestranný

Mohlo by se zdát, že byl Warhol pouhý malíř polívek, ale tak tomu rozhodně není! Kromě grafiky a ilustrace se věnoval i psaní divadelních her a filmu, jeho nejznámější snímek s názvem Chelsea Girls běžel dokonce v kinech, a neopomínal ani hudbu. Produkoval například první desku Velvet Undeground. I v tom je podle mě tajemství k úspěchu! Zajímat se o co nejvíce věcí, protože jedině tak můžu mít všeobecný přehled a trénovat různé dovednosti a tím čerpat různorodé zkušenosti.

Legendární

Je to asi díky kombinaci všech předešlých, ale musím to zmínit! Andy Warhol je bez přehánění ikonou i 30 let po své smrti, přináší inspiraci pro řadu současných umělců a především byl hlavním aktérem, který stál u zrodu nové převratné éry, jakou pop art bez přehánění byl. Pro mě je to připomínka toho, že i jeden člověk může dokázat neuvěřitelné a nezapomenutelné věci.

Prostě inspirativní osobnost, no ne? A navíc měl předky v Československu! 🙂