Otys: Bydlení nemůže být luxus, musí být dostupné pro všechny

12.8.2021
Otys: Bydlení nemůže být luxus, musí být dostupné pro všechny

(editovaný rozhovor s místopředsedou TOP 09 Lukášem Otysem)

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Koalice Spolu, pane Otysi, slibuje architektonickou soutěž, z níž by vyšel jakýsi návrh bytového domu použitelný pro všechny. Slibujete nižší DPH na rekonstrukce, na výstavbu rychlejší daňové odpisy pro stavitele nájemního bydlení, ale je tohle všechno záruka, že s větším množstvím skutečně ty ceny bytů klesnou, protože zdá se mi, že na trhu s byty nekupuje, nefunguje taková ta, ta selská logika, čeho je víc, to zlevňuje, ale jsou tam taky velcí globální investoři, kteří prostě spekulují.

Lukáš OTYS, místopředseda strany /TOP 09/
Já jsem přesvědčen, že základ je v úpravě stavebního zákona. Ne toho, co schválila současná vláda, ten je opravdu špatný a neřeší problém, ale před přepsáním stavebního zákona, jak z toho pohledu stavebního řízení, tak samozřejmě územního plánování. To je základ, abychom se dostali k tomu, že budeme mít více bytů. Tyto kroky, o kterých jste mluvila, tak samy o sobě nejsou samospasitelné. Je potřeba ty kroky z programu kombinovat. Já vám to srovnám, což možná i diváci si dovedou připodobnit. Když chceme hubnout, což to stavební řízení je takovej bumbrlíček, trošku větší než já, a tak nestačí se zbavit toho vepřového kolena a těch dortíčků, ale je potřeba se hýbat. Je potřeba držet nějakou dietu a mít režim. A to jsou kroky, kterých máme v našem programu víc jak 10, a které ve své kombinaci způsobí, že se zrychlí výstavba. Náš cíl je, abychom stavěli v průměru ročně 40 000 bytů, což je zhruba o třetinu více, než v současné době a samozřejmě s narůstajícím počtem bytů předpokládáme, že se byty mohou zlevnit nebo se zastaví jejich zdražování. Samozřejmě jsou i skupiny, jako jsou senioři, mladí lidé nebo matky samoživitelky. Pro ně máme připraveno to, že stát se bude podílet třeba na spoluúčasti při získávání hypotéky, anebo nepřímo budeme podporovat půjčky obcím přímo na investice pro výstavbu bydlení pro mladé rodiny a seniory.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Ale stále jsem se nedozvěděla, jestli to, že těch bytů tedy bude víc, jestli nezabrání těm spekulacím. Já Vám řeknu zkušenost známého z novostavby v Praze, kde jsou všechny byty prodané, ale reálně tam žijí 2 rodiny a jinak je ten dům liduprázdný.

Lukáš OTYS, místopředseda strany /TOP 09/
Rozumím Vám. To je ale samozřejmě trh. Na jednu stranu můžeme pomoct těm, kteří nejsou schopni si bydlení dovolit, protože bydlení nemůže být luxus, musí být dostupné pro všechny. Na druhou stranu nemůžeme absolutně zregulovat trh tak, že omezíme veřejnou soutěž nebo omezíme konkurenci a trh. To nelze.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka ČT
Pane Otysi, koalice Spolu mluví tedy o těch bezúročných půjčkách státu, které by mladým lidem uhradily zhruba desetinu hypotéky na první byt. To téměř připomíná novomanželské půjčky. Tak kde se tohle bere v pravicové konzervativní koalici, takovéhle nápady?

Lukáš OTYS, místopředseda strany /TOP 09/
Tak přestože jsme pravicoví, tak musíme dbát také o naše spoluobčany, kteří mají třeba sociální tíživé situace, jako jsou třeba matky samoživitelky nebo senioři a mladí lidé, kteří si opravdu nemohou dovolit za současného stavu koupit bydlení. Na ně musíme myslet taky, přestože jsme pravicoví a konzervativní. A ještě bych si dovolil zareagovat v rychlosti jenom na pana Tarabu. Říkal tam jednu věc, které se držíme také. Brát si vzory ze zahraničí. On mluvil o Rakousku a přesně v Rakousku je vyřešený takzvaný zájem o to, co se bude stavět v dané lokalitě. A to tím novým stavebním zákonem a novým stavebním centrálním úřadem bereme samosprávám a opravdu centrální úřad neumí určit to, co ty místní potřebují a co chtějí. To je jedna obrovská chyba. S tím souvisí i to, že rozhodně nechceme zastavovat zemědělskou půdu, což se může dít právě díky tomu, když bude někdo odtržen od reality té dané lokality.

Podívejte se na celý díl pořadu Události, komentáře s místopředsedou TOP 09 Lukášem Otysem

Zdroj: ČT24, Události, komentáře, 11.8.2021