SPOLU: Máme plán, jak ročně stavět 40 000 bytů v ČR a vyřešit nedostupné bydlení

29.9.2021
SPOLU: Máme plán, jak ročně stavět 40 000 bytů v ČR a vyřešit nedostupné bydlení

Koalice SPOLU představuje plán pro dostupné bydlení. Během osmi let vlády Andreje Babiše ceny bytů výrazně vzrostly a bydlení se pro mladé rodiny stává nedostupné. Koalice SPOLU odmítá úvahy Jana Hamáčka o pokutách za neobsazené byty nebo vznik státního podniku na bydlení, jak navrhuje Andrej Babiš. Dalším z návrhů, který tento problém neřeší, je plán na prefabrikované bytové jednotky. Koalice SPOLU přichází s koncepčním řešením, nastavením podmínek, které umožní výstavbu čtyřiceti tisíc nových bytů ročně. Bydlení bude dostupné a navíc kvalitní.

„Pokuty za neobsazené byty! Vyvlastňování Vašich bytů? Zdanění bytů? Nebo dokonce lustrování, zda nežijete sami v příliš velkém bytě? Žádný z těchto rudých nápadů nedopustíme! Víme, že nedostupné bydlení po osmi letech vlády Andreje Babiše přivedlo mnoho mladých rodin do opravdu vážných problémů. Řeší otázku, kde budou žít. Máme na to lék. Upravíme podmínky, aby každý rok mohlo vyrůst 40 tisíc nových bytů! Bydlení bude dostupné a navíc kvalitní,“ říká místopředseda ODS Martin Kupka.

„Nedopustíme vznik nového státního podniku na bydlení, jak navrhuje Andrej Babiš. Nedopustíme ani plán na prefabrikované bytové jednotky. Uspořádáme architektonické soutěže, aby vznikly kvalitní typové domy, ze kterých si obce a města budou moci vybrat a rychle stavět. Zásadně zjednodušíme státní podpory pro výstavbu městských a obecních bytů. Bez nesmyslných podmínek, které jdou proti vlastnímu záměru vybudovat dostupné bydlení. Intenzivnější výstavbu podpoříme daňovými výhodami. Budeme investory motivovat k výstavbě nájemního bydlení, proto zkrátíme odpisovou dobu příslušných budov. Na rekonstrukci a výstavbu standardních bytů pak snížíme DPH z 15 na 10 procent. Výsledkem bude vyšší motivace k výstavbě a zároveň nižší konečné ceny bytů,“ vysvětluje místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

„Nedopustíme další byrokracii a vznik nového megastavebního úřadu, jak to nachystala tato vláda. Aby se konečně rozeběhla bytová výstavba, stavební zákon upravíme a nastavíme jednoduché podmínky povolování staveb. Vše navíc urychlíme díky elektronizaci. Chceme podpořit i individuální výstavbu zlevněním hypotéky na první bydlení. Vklad pro první bydlení by neměl být 20 . Stát by měl zároveň umožnit těmto rodinám čerpat půjčku zhruba ve výši deseti procent hypotéky. To vše by udělalo bydlení dostupnější a umožnilo mladým vytvořit klidné prostředí, aby mohli založit rodinu a vychovávat děti,“ uzavírá lídr KDU-ČSL za koalici SPOLU v Praze Tom Philipp.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09