AntiCovid tým představuje ekonomickou sekci. První doporučení zní: Odpustit zálohy pro OSVČ a přijmout odškodňovací zákon

31.3.2021
AntiCovid tým představuje ekonomickou sekci. První doporučení zní: Odpustit zálohy pro OSVČ a přijmout odškodňovací zákon

Na půdorysu AntiCovid týmu koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vznikl tým ekonomických odborníků. Experti koaličních stran v této skupině pracují na plánu pro podporu ekonomiky a její obnovu po pandemii onemocnění covid-19. Konkrétní podobu plánu konzultuje AntiCovid tým se zástupci Hospodářské komory. Hlavními členy ekonomické sekce AntiCovid týmu jsou poslanec ODS Jan Skopeček, místopředseda TOP 09 Lukáš Otys a ekonom Miroslav Zborovský za KDU-ČSL.

Ekonomický AntiCovid tým se shodl na prvních krocích, které by měly podpořit ekonomiku a zejména malé a střední firmy a živnostníky.

Pro okamžitou pomoc firmám a podnikatelům musí vláda bezpodmínečně:

  • Prominout základní zálohy na sociální a zdravotní pojištění za období leden-červen 2021 u OSVČ
  • Znovu odpustit část odvodů na sociální pojištění za zaměstnance
  • Přijmout „odškodňovací zákon“, který už schválil i hospodářský výbor Poslanecké sněmovny

„Místo složitých a byrokraticky náročných programů má stát pomáhat jednoduše a hlavně rychle. Podnikatelé nemají ani po roce od prvního případu jistotu, že jim stát poskytne potřebnou podporu, když už jim zavřel podnikání. Naším úkolem je takovou podporu zformulovat a prosazovat, což se snažíme např. prostřednictvím návrhu odškodňovacího zákona. Musíme se ale připravit i na to, co přijde po covidu, rozhýbat nefunkční státní instituce, zachránit co nejvíce podnikatelů, dát dohromady veřejné finance, dotáhnout digitalizaci. Řada států se na období po covidu už připravuje, naše vláda zase spí,” říká místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

„Náprava křivd a selhání, kterých se současná vláda na Češích dopustila. Ekonomická část AntiCovid týmu bude přicházet pravidelně s návrhy, které by mohly okamžitě pomoct a zmírnit fatální dopady pandemie na živnostníky a podnikatele,“ vysvětluje svou roli v AntiCovid týmu místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

„Není na co čekat, musíme co nejdříve minimalizovat škody zasažených živnostníků a podnikatelů, které každým dnem kvůli covid-19 rostou. Naším cílem je hledat taková řešení, která budou ekonomicky zajímavá pro podnikatele, OSVČ i pro stát. Potřebujeme zachovat podnikatelské prostředí i v současné době, zabránit krachu schopných podnikatelů a začít se včas připravovat na restart. Česká republika si musí uchovat konkurenceschopnost, nesmíme dopustit, abychom začínali z nuly,“ dodává ekonom Miroslav Zborovský (KDU-ČSL).

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09